Predmenstrualni sindrom (PMS) je stanje koje utječe na ženine emocije, fizičko zdravlje i ponašanje tijekom određenih dana menstrualnog ciklusa, općenito neposredno prije menstruacije. PMS je vrlo često stanje. Njegovi simptomi utječu na više od 70 posto žena s menstruacijom.
Simptomi PMS-a počinju 5 do 11 dana prije menstruacije i obično nestaju nakon početka menstruacije. Uzrok PMS-a ostaje još uvijek je nepoznat. Međutim, mnogi istraživači vjeruju da je to povezano s promjenom razine spolnih hormona i serotonina na početku menstrualnog ciklusa. Razine estrogena i progesterona povećavaju se u određeno doba mjeseca. Povećanje ovih hormona može uzrokovati promjene raspoloženja, tjeskobu i razdražljivost. Razina serotonina utječe na raspoloženje. Serotonin je kemikalija u vašem mozgu i crijevima koja utječe na vaše raspoloženje, emocije i misli.
Dijagnoza
Dijagnoza je klinička, često se temelji na ženinom svakodnevnom bilježenju simptoma. Ono što je važno jest njihovo cikličko ponavljanje. Žene koje zapisuju svoje simptome tri mjeseca i duže često uočavaju uzorak i mogu predvidjeti u kojem će razdoblju ciklusa početi određeni simptomi. PMS se dijagnosticira na temelju fizičkih simptoma (npr. nadutost, debljanje, osjetljivost dojki, oticanje ruku i stopala). Fizikalni pregled i laboratorijska ispitivanja nisu od pomoći. Premda neki liječnici i dalje traže neki biokemijski propust koji uzrokuje PMS tj traženje kemijskog uzroka i lijeka jednostavno ne uspijeva zato što su uzroci PMS višestrani i mora im se prići holistički.
Uzroci PMS-a
Uzrok PMS-a nije jasan.
Mogući uzroci ili pridonosni čimbenici uključuju:
- Više endokrinih čimbenika (npr. hipoglikemija, druge promjene u metabolizmu ugljikohidrata, hiperprolaktinemija, fluktuacije u razinama cirkulirajućeg estrogena i progesterona, abnormalni odgovori na estrogen i progesteron, višak aldosterona ili antidiuretičkog hormona [ADH])
- Genetska predispozicija
- Nedostatak serotonina
- Mogući nedostatak magnezija i kalcija
- Estrogen i progesteron mogu uzrokovati prolazno zadržavanje tekućine, kao i višak aldosterona ili ADH.
Smatra se da nedostatak serotonina pridonosi jer žene koje su najviše pogođene PMS-om imaju nižu razinu serotonina i zato selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina (SSRI), koji povećavaju serotonin, ponekad ublažavaju simptome PMS-a.
Događaji koji se povezuju s nastankom PMS:
- Prestanak uzimanja kontracepcijskih pilula
- Porođaj ili prekid trudnoće
- Neočekivana trauma (smrt u obitelji)
- Manja količina prirodnog svjetla koja se povezuje s jeseni i zimom
Simptomi i znakovi PMS-a
Poznato je više od stotinu simptoma PMS. Svaki od tih simptoma najvjerojatnije je na staničnoj razini povezan s neravnotežom eikosanoida i posljedica je složenih interakcija emocionalnih, fizičkih i genetskih čimbenika.
Vrsta i intenzitet simptoma PMS-a razlikuju se od žene do žene i od ciklusa do ciklusa.. Simptomi mogu postati jači tijekom stresa ili perimenopauze. U žena u perimenopauzi simptomi mogu potrajati sve do nakon menstruacije.
Simptomi su:
- razdražljivost
- nadutost
- tjeskoba
- uznemirenost
- ljutnja
- nesanica
- želja za slatkim
- poteškoće s koncentracijom
- letargija, depresija i jak umor
- edem zbog zadržavanja tekućine, prolazno povećanje tjelesne težine
- punoća i bol u grudima
- može se javiti težina u zdjelici ili pritisak i bolovi u leđima
Ostali nespecifični simptomi:
- glavobolja
- vrtoglavica
- parestezije ekstremiteta
- palpitacije
- zatvor, mučnine, povraćanje i promjene u apetitu
- akne i neurodermatitis
- promjenjiv libido
- problemi sa sinusima
- lupanje srca
- povećan unos soli
- povučenost, nesvjestica
U drugoj polovici menstruacijskog ciklusa mnogi kronični poremećaji se pogoršavaju. Pogoršanje kroničnih poremećaja se ne definira kao PMS premda je povezano s njim.
Oni uključuju:
- Poremećaji kože
- Problemi s očima (npr. konjunktivitis)
- Poremećaji vezivnog tkiva (npr. sistemski eritematozni lupus), reumatoidni artritis, i drugi autoimuni poremećaji
- Poremećaji dišnog sustava (npr. alergije, infekcije)
- Migrene
- Poremećaji raspoloženja (npr. depresija, anksioznost)
- Poremećaji spavanja (npr. nesanica)
Predmenstrualni disforični poremećaj (PMDD)
Neke žene imaju predmenstrualni disforični poremećaj (PMDD), teški oblik PMS-a. Kod PMDD-a simptomi se javljaju redovito i samo tijekom 2. polovice menstrualnog ciklusa; simptomi završavaju s menstruacijom ili ubrzo nakon toga. Raspoloženje je izrazito depresivno, a izraženi su anksioznost, razdražljivost i emocionalna labilnost. Mogu biti prisutne samoubilačke misli. Interes za dnevne aktivnosti je jako smanjen.
Za razliku od PMS-a, PMDD uzrokuje simptome koji su dovoljno jaki da ometaju rutinske dnevne aktivnosti ili cjelokupno funkcioniranje. PMDD je jako uznemirujuća, onesposobljava i često se teško dijagnosticira.
Prirodni programi za ublažavanje simptoma PMS-a
Programi sadržavaju uspostavu temeljne ravnoteže uma i tijela jer je u prvom redu neravnoteža je i prouzročila PMS. Mnoge žene koje pate od PMS uzimaju lijekove koji mogu biti od velike pomoći kad je riječ o ublažavanju simptoma teških slučajeva PMS, ali ako se zanemaruje prehrambeni i biokemijski aspekti ovog poremećaja kao i spoznaja da je PMS dio pune većeg poremećaja ravnoteže ne može se istinski pomoći ženi da uči i postigne zdravlje putem PMS-a.
Prehrana
Promjene u prehrani – povećanje proteina, izbacivanje rafiniranog šećera, proizvoda od rafiniranog brašna i transmasnih kiselina. Konzumacija složenih ugljikohidrata i češće jedenje manjih obroka – mogu pomoći,. Druge moguće strategije uključuju izbjegavanje određene hrane i pića (npr. kola, kava, hrenovke, čips, konzervirana hrana) Izbacivanje kofeina pa kada se radi samo o jednoj šalici može dramatično utjecati na PMS kod nekih žena. Jesti više drugih (npr. voća, povrća, hrane bogate vlaknima, mesa s malo masnoće, hrane visok sadržaj kalcija i vitamina D). Mliječni proizvodi nisu preporučljivi jer se danas većina životinja tretira s hormonom rasta i posljedično antibioticima. Nažalost ulaze i u ljudski organizam preko prehrane mijenjajući način na koji se hormoni metaboliziraju u crijevima i samim time mijenjaju razine hormona. Pri tome mliječni proizvodi koji su organski proizvedeni nemaju takav negativan učinak.
Dodaci prehrani
PMS je povezan s niskim udjelom kalcija u vašoj prehrani. Neki dokazi također sugeriraju da se razina kalcija mijenja tijekom ciklusa i može biti odgovorna za neke od simptoma PMS-a. Kliničko ispitivanje iz 2017. pokazalo je da dodaci kalcija pomažu u smanjenju simptoma PMS-a kao što su nadutost, tjeskoba i depresija. Suplementi su najviše utjecali na emocionalne promjene i značajno snizili promjene raspoloženja i tuge. Zabilježeno je da optimalne razine magnezija, vitamin E, vitamina C, i vitamin B-6 te cinka smanjuju simptome PMS- a.
Biljna terapija
Konopljika (Vitex agnus)
Dokazano je da konopljika djeluje na žlijezdu hipofizu a preko nje na izlučivanje ženskih spolnih hormona, osobito na prirodnu ravnotežu između estrogena i progesterona. Relativna neravnoteža između progesterona estrogena i drugih hormona a koja se povezuje s PMS dinamična je i promjenjiva pojava. Po svojim sposobnostima kao neurotransmiteri estrogen i progesteron jasno utječu na raspoloženje. Estrogen može nadražiti živčani sustav a progesteron je sredstvo opuštanja središnjeg živčanog sustava. Zato je moguće da su učinci progesterona na PMS rezultat opuštajućeg djelovanja na središnji živčani sustav. Tako će prirodni progesteron postupno stvara sve veće olakšanje simptoma sa svakim ciklusom.
Ginko biloba
Jedno istraživanje na određenoj skupini žena s PMS simptomima uzimale su ginko od 16. dana menstrualnog ciklusa do 5. dan sljedećeg ciklusa. Podaci su prikupljeni korištenjem obrazaca za ocjenu dnevnih simptoma. Nakon intervencije došlo je do značajnog smanjenja ukupne težine simptoma te fizičkih i psihičkih simptoma. No potrebna su opsežnija istraživanja.
Esencijalne masne kiseline
Važna je dostatna količina esencijalnih masnih kiselina. Izvori esencijalnih masnih kiselina su sirovi orašasti plodovi, ribe hladnih voda, sezamovo ulje, suncokretovo, orahovo ulje, ulje sjemenki lana. Optimalni metabolizam esencijalnih masnih kiselina u tijelu zahtjeva odgovarajuće razine magnezija, vitamina C, cinka, vitamina B3 i vitamina B6.
Tjelovježba i izlaganje prirodnom svjetlu
Barem dvadeset minuta aerobne vježbe na dan i li brzo hodanje smanjuje mnoge predmenstrualne simptome povećavajući količinu endorfina u krvi. Endorfini su prirodne supstancije koje pomažu tijelu da se nosi s fizičkom boli i depresijom. Izlaganje prirodnom svjetlu je važno zato jer je svjetlo hranjiva tvar za tijelo. Kada dođe do mrežnice izravno djeluje na cijeli neuroendokrini sustav putem hipotalamusa i hipofize. Prirodno svjetlo kao i unos ugljikohidrata povećavaju razine serotonina koji ublažava depresiju. Življenje pod umjetnim svjetlom veći dio vremena bez redovitog izlaganja prirodnom svjetlu ne samo da će utjecati na dubljoj razini na redovitost menstruacijskog ciklusa već može prouzročiti PMS.
Smanjivanje stresa
Meditacije kao i druge mentalne vježbe koja vode u duboka opuštanja mogu olakšati mnoge simptome PMS a. Sve vrste opuštanja snižavaju razine kortizola i epinefrina u krvi i pomažu u uspostavljanju biokemijske ravnoteže. Postoje različite vrste meditacija koje su djelotvorne. Ja u svojim programima objedinjujem terapeutski razgovor, vođene meditacije s esencijalnim uljima i mentalne vježbe. Aromapsihologija koja se u svijetu značajno istražuje pokazala se kao vrlo djelotvoran oblik terapije.
Zaključak
Na kraju želim reći da kada se žene žele pozabaviti emocionalnim problemima koji se kriju iza PMS-a u stanju su promijeniti hormonsko stanje u svom tijelu bez pomoći vanjskih hormona. Kada se iscijeli emocionalni i psihološki stres tada se događaju i biokemijske promjene u tijelu.
Alma Tatić Hajdarević,
primalja, aromaterapeut (IFPA međunarodni certifikat), fitoaromaterapeut
+385 98 1623 116